Reklamní

Dobře napsaný životopis, dobrý start ve Vaší kariéře

Důležité body

  • dejte si záležet - kvalita rozhoduje
  • nejčastěji je upřednostňován tzv. strukturovaný životopis
  • důležitá je stručnost, výstižnost, přehlednost
  • pozor na gramatické a stylistické chyby
  • vždy uvádějte pouze pravdivé informace
  • používejte šablony
  • pokud se orientujete v odborné terminologii, neváhejte ji využít

Jak napsat dobrý životopis

Životopis by měl obsahovat přehled relevantního vzdělání a pracovních zkušeností. Nezapomínejte na to, že uchazečů o pozici může být mnoho, a proto budoucí zaměstnavatel či personalista ocení stručnost, výstižnost, snadnou čitelnost a orientaci v textu. Zde několik rad, které by vám mohly pomoci:

Přehlednost  je důležitá

Nejčastěji je upřednostňován tzv. strukturovaný životopis. Tento typ životopisu je oblíbený díky přehlednosti a uspořádání, s jakými jsou informace o vás poskládány. Přehlednost podtrhuje i rozdělení na tematické části, jakou jsou osobní údaje, vzdělání a pracovní zkušenosti.

Pracovní zkušenosti - buďte konkrétní

Při výpisu pracovních zkušeností buďte konkrétní a popište, co bylo vaší pracovní náplní. Pokud nemáte dostatek praxe v oboru, zmiňte vaši flexibilitu a ochotu učit se novým věcem. V případě, že vám chybí odborné vzdělání, vyplňte tuto mezeru kurzy a certifikáty, které jste získali. V životopise by mělo být uvedeno nejvyšší dosažené vzdělání, není potřeba vypisovat jednotlivé stupně, které vás dovedli až k tomu nejvyššímu.

V žádném případě nelžete!

Nemá cenu lhát. Při psaní životopisu se mnohdy snaží jeho autoři zlepšit své postavení zkreslováním údajů o sobě.  Přidáváním nepravdivých informací do svého životopisu se mohou vaše šance spíše oslabit, protože každý dobrý personalista nesprávnost zjistí a stanete se pro něj neseriózní osobou.

Šablony jsou důležité  

Věnujte pozornost i grafické úpravě textu. Hotové šablony můžete získat na internetu nebo z MS Wordu. Pokud se rozhodnete vytvořit vlastní CV bez připraveného vzoru, dodržujte přehlednost a vyvarujte se přílišného používání formátů a druhů písmen. Skromnosti využívejte i při barevném provedení.

Gramatické chyby a špatná stylistika budí špatný dojem

Nezapomeňte také zkontrolovat text po stránce pravopisu a gramatiky. Mělo by být samozřejmostí, že Váš životopis nebude obsahovat ani tyto chyby. Z hlediska stylistiky se vyhýbejte hovorovým výrazům, které mohou snížit kvalitu dokumentu. Naopak pokud se orientujete v odborné terminologii, neváhejte ji využít. Poukazuje to jen na to, že danému oboru rozumíte.

Životopis, známý také jako curriculum vitae (CV), je často prvním kontaktem s potencionálním zaměstnavatelem. Znamená to tedy, že je to vaše první prezentace, která ovlivní rozhodování budoucího zaměstnavatele, zda vás pozve na pracovní pohovor. Záleží na tom, jaké informace o sobě v životopise uvedete a jaký způsobem s nimi budete pracovat. Základem by pro vás měl být fakt, že je důležité vyvarovat se nepodstatným informacím a naopak zdůraznit vaše přednosti. Jde přece o to, aby bylo zřetelné, že právě vy jste nejlepším uchazečem na danou pozici.

loading...
Reklamní
Reklamní
Reklamní
Loading...
<!-- /15944428/Mujplat.cz/Mujplat.cz_Inarticle_Video --> <div id='div-gpt-ad-1604915830963-0'> <script> googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1604915830963-0'); }); </script> </div>