W jaki sposób działają sprawcy molestowania seksualnego?

This page was last updated on: 2021-09-11

Jest wiele różnych schematów, jednak często spotykanym jest otwartość i zgrywanie łobuza lub działanie w ukryciu, za zamkniętymi drzwiami.

  • Łobuzy: Czasami sprawcy molestowania seksualnego są bardzo dosadni i otwarci w wykorzystywaniu nieprzyzwoitych żartów do zawstydzenia lub onieśmielenia swoich ofiar. Mogą dotknąć lub pogłaskać kolegę, koleżankę lub pracownika w nieodpowiedni sposób i obrócić to w żart, tak że ofierze wydaje się, że zgłoszenie tego wydarzenia niedorzeczne i głupio jej to zrobić. Mogą rozsyłać e-maile ze sprośnymi i nieprzyzwoitymi żartami, mając pełną świadomość, że podobne treści mogą być krępujące lub denerwujące. Mogą na głos komentować czyjąś figurę, włącznie z piersiami lub pupą, w lekceważący i obraźliwy sposób.

  • Sekretnie: Inni działają w ukryciu. Ich metody mogą obejmować manipulowanie sytuacjami jeden na jeden, które mają miejsce za zamkniętymi drzwiami, podczas których może dojść do oferty seksu za podwyżkę pensji lub awans. Jeśli ofiara nie przystaje na takie propozycje, to może dojść nawet do gróźb użycia przemocy. Zaliczają się do tego także wysyłanie e-maili lub wiadomości o charakterze seksualnym. Obejmuje to także powtarzające się zaproszenia na randkę pomimo wielokrotnych odmów.

Dlaczego molestowanie seksualne ma miejsce?

Źródłem molestowania seksualnego jest nadużycie władzy. Kobiety dużo częściej są ofiarami molestowania seksualnego, ponieważ dużo częściej niż mężczyźni nie mają odpowiedniej władzy, zajmują pozycje, które są dużo bardziej bezbronne, brakuje im pewności siebie lub przystosowały się kulturowo do cierpienia w milczeniu. Pojawiają się głosy, że wrogość mężczyzn względem kobiet w miejscu pracy jest powiązana ze stosunkiem mężczyzn do „właściwej” roli mężczyzny w społeczeństwie (np. bycie „żywicielem rodziny”). Kiedy mężczyźni czują się zagrożeni przez kobiety w miejscu pracy, uważają że to zamach na ten tradycyjny podział ról.

W niektórych społeczeństwach molestowanie seksualne kobiet wiąże się z ich pozycją w społeczeństwie. Jeśli kobiety postrzegane są jako obywatele drugiej kategorii, lub jako obiekty seksualne, jeśli ich wkład nie jest uważany za wartościowy i jeśli są ograniczane do ścisłego spełniania ról żon, matek i kiepsko zarabiających pracowników, to odsetek przypadków molestowania seksualnego wzrasta.

Molestowanie seksualne to także forma dyskryminacji. Jeśli ktoś jest wyróżniony ze względu na swoją płeć i jeśli ich wydajność i postępy w pracy spadają lub nawet są niszczone z powodu molestowania seksualnego, to mówimy tutaj o dyskryminacji.

Innymi słowy: molestowanie seksualne było i jest wykorzystywane jako narzędzie do utrwalania podrzędności kobiet. Pomimo faktu, iż mężczyźni także mogą paść ofiarą molestowania, większość ofiar to kobiety. W większości przypadków jest to środek dzięki któremu mężczyźni narzucają swoją władzę kobietom poprzez groźby użycia przemocy, utrzymania stereotypów dotyczących płci oraz zależności ekonomicznej.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na temat różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na świecie: Link do różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

Kliknij tutaj, aby porównać twoje zarobki z innymi osobami pracującymi na takim samym stanowisku: Link do porównywarki zarobków

loading...
Loading...