Reklâm

Cinsel taciz failleri nasıl hareket eder?

This page was last updated on: 2021-09-02

Birçok farklı yöntem izlenmektedir ancak en sık gözlemlenen davranış biçimleri, zorbalar kadar açık ve cesur hareketlerde bulunmak ya da gizlice, kapalı kapılar ardında hareket etmektir.

  • Zorbalar: Bazı durumlarda, cinsel taciz failleri oldukça cesur ve açık bir şekilde hareket ederek mağdurlarını utandırmak ya da bu kişilerin gözünü korkutmak için cinsel içerikli şakalar yapar, resimler gösterir veya cinsel içerikli fıkralar anlatır. Bir çalışma arkadaşlarına ya da çalışanlarına uygunsuz bir şekilde dokunduktan sonra bu durumu bir şakaya çevirip mağdurun bu olayı bildirmesinin aptalca olduğunu düşünmesini sağlayabilirler. Bu kişiler, içeriğin alıcının utanmasına veya rahatsız olmasına neden olabileceğini bildikleri halde müstehcen, cinsel içerikli e-postaları şirket içinde dolaşıma sokabilir. Bir kişinin göğüsleri veya kalçaları da dahil olmak üzere vücut şekilleri hakkında yüksek sesle saygısızca yorumda bulunabilirler.

  • Gizli hareket edenler: Diğerleri ise sessizce hareket eder. Bu kişilerin yöntemleri arasında kapılar ardında yalnız kalınan anlardan faydalanarak bir çalışana maaşına zam yapılması ya da terfi alması karşılığında cinsel ilişkiye girme teklifinde bulunabilir. Ayrıca mağdurun bu istekleri yerine getirmemesi halinde şiddet uygulama tehdidinde de bulunulabilir. Bu durum, aynı zamanda cinsel içerikli özel e-posta veya mesajların gönderilmesini de içerebilir. Ayrıca, bu kişiler sürekli olarak reddedildikleri halde karşılarındaki kişiye sürekli olarak çıkma teklif edebilirler.

Cinsel taciz neden yaşanır?

Cinsel tacizin temelinde gücün kötüye kullanımı yatmaktadır. Erkeklerden daha sıklıkla güçsüz konumda olduklarından, daha hassas ve güvencesiz pozisyonlarda çalıştıklarından, özgüven sıkıntısı çektiklerinden veya toplumsal olarak bu konuda sessiz kalmaları yönünde eğitildiklerinden kadınların cinsel taciz mağduru olma olasılığı daha yüksektir. Erkeklerin iş yerinde kadınlara karşı hasmane davranışlarının, erkeklerin kendilerinin toplumdaki "yeri" (başka bir şekilde "evin reisi olmak") hakkındaki tutumlarına bağlı olduğuna dair öneriler mevcuttur. Erkekler, iş yerinde kadınların varlığının bir tehdit oluşturduğunu düşündüklerinde bu durumu aynı zamanda geleneksel olarak üstlendikleri role karşı da bir tehdit olarak görür.

Bazı toplumlarda, kadınların cinsel tacize uğraması genel olarak toplumdaki pozisyonlarına doğrudan bağlıdır. Kadınların ikinci sınıf vatandaş ya da cinsel obje olarak görülmesi, yaptıkları katkıların değersiz olduğunu düşünülmesi ve eş, anne ve düşük ücretli çalışan gibi sınırları sabit rollerle sınırlandırılmaları, cinsel tacizin görülme sıklığını artırmaktadır.

Cinsel taciz, aynı zamanda bir tür ayrımcılıktır. Bir kişinin cinsiyetine dayalı olarak dışlanması ve cinsel taciz yoluyla iş yerindeki performansı ve ilerlemesinin engellenmesi ve hatta önlenmesi ayrımcılık olarak adlandırılmaktadır.

Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, cinsel taciz, kadınların itaatkârlığını sağlamak için bir araç olarak kullanılmıştır ve kullanılmaktadır. Her ne kadar erkekler de tacize uğrasa da mağdurların büyük bir çoğunluğu kadındır. Çoğu durumda, cinsel taciz, erkeklerin şiddet tehdidi veya eylemleri, cinsiyet rollerinin sürdürülmesi ve ekonomik kontrol yoluyla kadınların üzerinde güç gösterisine girmek için başvurduğu bir yöntemdir.

Küresel Cinsiyetler Arası Ücret Eşitsizliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın: Küresel Cinsiyetler Arası Ücret Eşitsizliği Bağlantısı

Aldığınız ücreti sizinle aynı pozisyonda çalışan kişilerle karşılaştırmak için buraya tıklayın: Maaş Kontrolü Bağlantısı

loading...
Reklâm
Reklâm
Reklâm
Loading...
<!-- /15944428/Maascetveli.org/Maascetveli.org_Inarticle_Video --> <div id='div-gpt-ad-1604915830963-0'> <script> googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1604915830963-0'); }); </script> </div>