Reklama

Koľko stojí dôstojný život?

Minimálna mzda od 1.1.2015 predstavuje sumu 380 eur mesačne. Aký príjem však naozaj potrebujú ľudia na dôstojný život, teda na pokrytie výdavkov na základné potreby v rôznych regiónoch a krajinách? MôjPlat.sk prináša odpoveď priamo od ľudí.

Zákon stanovuje životné minimum ako spoločensky uznanú minimálnu hranicu príjmov fyzickej osoby, pod ktorou nastáva stav hmotnej núdze. Za životné minimum plnoletej fyzickej osoby žijúcej v samostatnej domácnosti sa považuje suma 198,09 € mesačne. Ak Váš príjem presahuje túto sumu, podľa zákonodarcov by ste mali mať dostatok prostriedkov na zabezpečenie základných životných potrieb (strava, ubytovanie a pod.).

Aký príjem však skutočne potrebuje jednotlivec na pokrytie výdavkov na základné potreby na Slovensku a ako je to v zahraničí?

Odpoveď na túto otázku prináša MôjPlat.sk v rámci medzinárodného projektu o dôstojných mzdách Living Wage, na ktorom spolupracuje bratislavský Stredoeurópsky inštitút pre výskum práce (CELSI) a holandská nezisková nadácia WageIndicator.

Výsledky projektu ukazujú, že na Slovensku môže jednotlivec pokryť výdavky na základné potreby z minimálnej mzdy 352€ (okolo 305€ v čistom) v niektorých regiónoch, nie však vo väčších mestách s vyššími nákladmi na bývanie. V týchto oblastiach, napríklad v Bratislave, totiž musí dosiahnuť čistý príjem aspoň 370€ (440€ hrubý príjem), aby pokryl výdavky na základné potreby (viď tabuľka).

Z medzinárodného porovnania vyplýva, že v krajinách ako Maďarsko alebo USA je minimálna mzda vyššia ako príjem potrebný na pokrytie základných životných potrieb, avšak napríklad v Bulharsku, Ukrajine, Rusku, ale tiež v susednej Českej republike nepokryje základné potreby ani v lacnejších regiónoch.

 
Tabuľka 1. Minimálne a maximálne náklady na základné potreby v porovnaní s minimálnou mzdou v rôznych krajinách
LW_tabuľka

Zdroj: www.wageindicator.org 

Údaje: Náklady na základné potreby sú vypočítané pre región s najnižšími a najvyššími životnými nákladmi v krajine.

 

Projekt Living Wage na základe rovnakých kritérií definuje minimálnu hranicu príjmu na pokrytie výdavkov na základné potreby v rôznych krajinách a regiónoch. Informácie o výdavkoch na dôstojný život zhromažďuje priamo od ľudí cez webový dotazník vždy aktuálne a s dôrazom na regionálne rozdiely.

Odhad nákladov na pokrytie výdavkov na základné potreby jednotlivca pozostáva z nákladov na prenájom 1-izbového bytu mimo centra, stravu, ktorá zahŕňa odporúčaný denný príjem kalórií pre danú krajinu, dopravu a ostatné výdavky, ktoré tvoria 10% z celkových mesačných nákladov (účet za telefón, šatstvo, zábava a ďalšie). 

Projekt Living Wage sa teší medzinárodnej úspešnosti medzi politikmi, odborníkmi a verejnosťou. Uchádza sa aj o medzinárodné ocenenie Innovation Justice Awards 2014, kde v prvom kole v internetovom hlasovaní získal najviac hlasov. Ďakujeme za Vašu podporu.

 

loading...
Reklama
null
Reklama
Reklama
Loading...
<!-- /15944428/Mojplat.sk/Mojplat.sk_Inarticle_Video --> <div id='div-gpt-ad-1604915830963-0'> <script> googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1604915830963-0'); }); </script> </div>