Reklama

Dohoda o vykonaní práce

Dohoda o vykonaní práce (§ 226, 311/2001 Z.z. po novele č. 512/2011 Z.z.)  je jedným z troch typov zmlúv, ktoré sa môžu uzatvárať mimo hlavného pracovného pomeru. Práca mimo hlavného pracovného pomeru , to znamená že okrem plného, či vedľajšieho pracovného pomeru môžete pre toho istého alebo iného zamestnávateľa vykonávať aj „prácu na dohodu“. V prípade jedného zamestnávateľa by predmet práce v dohode o vykonaní práce mal byť rozdielny oproti tomu, čo vykonávate pre zamestnávateľa v rámci hlavného pracovného pomeru. Ak ste nezamestnaný, takisto môžete pracovať na dohodu o vykonaní práce, váš zárobok však nesmie presiahnuť 139,90 eur mesačne.

Na dohodu o vykonaní práce môžete pracovať maximálne 350 hodín ročne.  Pri viacerých dohodách súčasne nesmiete odpracovať viac ako týchto 350 hodín spolu. Ak pracujete na dohodu o vykonaní práce, z vašej mzdy sa do sociálnej poisťovne odvádza len úrazové a garančné poistenie. Zamestnávateľ za vás neodvádza zdravotné  odvody a odvody na dôchodkové, nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti. Po skončení tohto pracovného pomeru preto nemáte nárok na vyplatu dávok v nezamestnanosti a roky odpracované na dohodu o vykonaní práce sa Vám nezapočítajú ani do odpracovných rokov pre potreby dôchodkového poistenia.  Termín ukončenia takéhoto pracovné pomeru by mal byť uvedení priamo v zmluve. Výpovedná lehota je 15 dní.

loading...
Reklama
null
Reklama
Reklama
Loading...
<!-- /15944428/Mojplat.sk/Mojplat.sk_Inarticle_Video --> <div id='div-gpt-ad-1604915830963-0'> <script> googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1604915830963-0'); }); </script> </div>