Реклама

Карта для розуму або коли у вас щось неординарне на думці

ментальна картаПланування для творчих особистостей

Хочете ви підібрати для себе гарну роботу, запланувати відпустку, скласти бізнес-проект або придумати презентацію, кожне з таких завдань вимагає скласти план. Іноді вдається тримати його в голові, та рекомендується записати. Скласти список, пронумерувати позиції, розписати послідовність...
Це діловий і логічний підхід до справи, і багатьом він полегшує життя.

Але що, як вам складно мислити за планом, якщо ви переходите від однієї думки до іншої, розглядаєте різні ідеї, і просто не можете вмістити це в сухий залишок?
Можливо, в процесі міркування вам постійно спадають на думку нові варіанти, а записати їх у рівну схему ніяк не вдається - весь час згадується що-небудь ще, що треба дописати і доповнити.
А що, як вам потрібно спланувати свою мрію або творчу справу, а вигляд списку наганяє на вас тугу і забирає натхнення? Потік натхнення нелегко загнати в рамки схем і списків.
Для тих, хто творчо підходить до планування, буде цікавою система ментальних карт. Їх також називають діаграмами зв'язків, картами розуму, картами пам'яті. Це спосіб для запису або замальовки всього, що не можна записати лінійно.

За допомогою складання ментальних карт можна візуалізувати будь-який процес, будь-то презентація бізнес-плану або досягнення своєї мрії. Цю техніку можна застосовувати для створення нових ідей, їх фіксації, аналізу та впорядковування інформації, ухвалення рішень і багато чого ще. Це не дуже традиційний, але дуже природний спосіб організації мислення, що має кілька беззаперечних переваг перед звичайними способами схем запису.
Ментальні карти малюються у вигляді схеми з центром і «гілками», що розходяться від нього. На гілках ви розміщуєте слова або картинки. Це показує нескінченну різноманітність можливих асоціацій і, отже, невичерпність можливостей мозку. Подібний спосіб запису дозволяє ментальній карті необмежено рости і доповнюватися. Ментальні карти використовуються для створення, візуалізації, структуризації та класифікації ідей, а також як засіб для навчання, організації, рішення задач, прийняття рішень, при написанні статей.

Подібні способи запису інформації використовували мислителі третього століття нашої ери для зображення концепції Аристотеля. А в деяких європейських країнах ментальні карти використовуються при навчанні дітей в початкових класах школи. Що ж такого особливого в картах розуму, що вони працюють і для древніх мислителів і для маленьких дітей, і навіть для дорослих та успішних бізнесменів? 

При традиційному способі запису планів ми робимо довгий список з підпунктами і поясненнями. Використовуємо текст із заголовками, списки, таблиці та схеми. І навіть ці прості речі не завжди допомагають зібратися з думками і зосередитися. Чому так відбувається?
Ми сприймаємо тексти за допомогою лівої півкулі мозку, права ж відзивається на картинки і образи. Намагаючись для запам'ятовування користуватися тільки текстом, ми майже наполовину зменшуємо нашу здатність сприймати і запам'ятовувати. 

На ментальних картах можна і треба малювати смайли, вибудовувати розвилки і рівні, приклеювати картинки, додавати фарби, писати найбільш оригінальні та незвичні словосполучення. Завдання ментальної карти - відображати не сувору наукову діяльність, а процес вашого мислення і творчості. Тому добре все те, що вам підказує інтуїція, що буде викликати у вас емоційний відгук. Таку інформацію вашому мозку легко сприймати і згадати згодом. Використовуючи ментальні карти, можна швидко оцінити і вхопити структуру вашої задачі.
Найголовніше ви розміщуєте в центрі. Саме сюди буде спрямований фокус вашої уваги. На гілках, що розходяться ви розміщуєте ключові слова, ці слова мають викликати у вас емоції. Не треба намагатися створити логічну структуру, прямуйте за своїми асоціаціями і дозвольте розгулятися фантазії. Від кожної гілки відділяються нові асоціації. Ці нові зв'язки називаються гілками другого рівня. Ментальну карту можна розширювати практично нескінченно, але психологи рекомендують складати не більше 4-х рівнів для зручності сприйняття.


Загальні правила створення ментальних карт:

  • У центрі розташовується образ проблеми/завдання/області знання.

  • Від центру відходять основні гілки з підписами - вони означають головні розділи карти. Основні гілки далі поділяються на тонші гілки 

  • Усі гілки підписані ключовими словами, що змушують згадати те чи інше поняття 

  • Краще використовувати великі друковані літери 

  • Експериментуйте з різним візуальним оформленням - форма, колір, об'єм, шрифт, стрілки, значки 

  • Виробляйте свій власний стиль у малюванні ментальних карт - чим більш індивідуальною буде ваша карта, тим краще вона буде для вас працювати.


Саме час спробувати свої сили:

Створіть ментальну карту вашої мрії - в центрі розташуйте візуальний образ. Основні гілки можна визначити як:
1) «Важливе» - що важливо для мене в цьому, що я отримаю, якщо моя мрія здійсниться?
2) «Дії» - що я роблю для досягнення своєї мрії?
3) «Покращення» - що можна додати або змінити, щоб мрія була втілена в життя?
4) «Зараз» - що конкретно, вже зараз, я почну робити для наближення до своєї мрії?

Ви можете помітити багато цікавого: можливо, виявиться, що мрія так і повинна залишитися мрією, чи ви робите щось, що зовсім не наближає вас до неї, або ж, що є простий спосіб її досягти, на який раніше ви не звертали уваги.

Звертайте увагу на форму ментальної карти, що вийшла, - вона багато про що говорить. Цілісна, міцна, жива форма показує, що ви добре розібралися в темі. Буває і так, що всі гілки карти вийшли красивими, а одна - якась крива і заплутана. Це вірна ознака того, що цій частині слід приділити додаткову увагу - вона може бути ключем до теми або слабким місцем у її розумінні.

Ментальні карти використовують для того, щоб структурувати свої думки, знайти нові ідеї для проекту, вирішити проблеми, влаштувати мозковий штурм. Але головне, що ви самі можете знайти їм своє застосування, яке буде зручним саме для вас.

Приклад ментальної карти при вивченні англійської:

mind map


1.10.2009

Читайте також:

Mojazarplata.com.ua

Заповніть Анкету про Роботу і Зарплату
loading...
Реклама
Реклама
Реклама
Loading...
<!-- /15944428/Mojazarplata.com.ua_ua/Mojazarplata.com.ua_ua_Inarticle_Video --> <div id='div-gpt-ad-1604915830963-0'> <script> googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1604915830963-0'); }); </script> </div>