Реклама

Як протистояти домаганням на роботі?

Сексуальні домагання на роботі і як їх уникнути. Ситуація з харрасментом в Україні.
harrasment

Якщо керівник домагається - це проблема жінки? На думку українських соціологів, майже всі жінки в нашій країні хоча б раз у житті зіштовхуються з харрасментом. При цьому вітчизняне законодавство ніяк не захищає своїх громадян від такої дискримінації, яка вважається особистою проблемою або просто-напросто заперечується роботодавцями.

Харрасмент або домагання - це поведінка, що ображає честь і гідність іншої людини. Зазвичай таким терміном позначають посадові злочини на грунті сексуальної або ґендерна дискримінацію. Визначення поняття «ґендерна дискримінація» подано у статті 1 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків і жінок»: «дискримінація за ознакою статі - дії чи бездіяльність, що виражають будь-яке розрізнення, виняток або привілеї за ознакою статі, якщо вони спрямовані на обмеження або унеможливлюють визнання, користування чи здійснення на рівних підставах прав і свобод людини для жінок і чоловіків».

Ознаки харрасмента:
1. Словесні образи за статевою ознакою. Наприклад, «мовчи, жінка, твоє місце на кухні».
2. Загрози. Наприклад, «да хто тебе, жінку, і слухати-то буде!».
3. Недоброзичливі ремарки: «накрасілась, як продажна жінка».
4. Грубі жарти: «О, в моєї улюбленої актриси такий же розмір грудей».
5. Небажані листи або дзвінки, наприклад, від начальника: «що ви робите сьогодні ввечері?».
6. Залякування: «якщо не зробите те, що я хочу, не забувайте, що ви тримаєтесь на цьому місці лише завдяки мені!».
7. Примус до будь-яких сексуальних дій, наприклад, нагальна рекомендація одягатися більш спокусливо.
8. Пожадливі жести, дотики і пощипування, фізична агресія і т.п.

Ми живемо не в Сполучених Штатах, де за домагання на роботі можна подати до суду і отримати матеріальну компенсацію, тому в разі вищезгаданих обрах постояти за себе доведеться самій. І в жодному разі не можна опускати руки і давати кривднику волю. Адже наслідки харассмента можуть бути важкими: безсоння, головні болі, нервові зриви, зниження самооцінки, депресія і навіть почуття провини. Тож дізнайтеся, як захистити себе в двозначній ситуації.

Як протистояти харрасменту:
- З першого знайомства показати себе як серйозну особу, не дозволяє нічого зайвого в ділових відносинах;
- Строго стежити за одягом: глибокі декольте, розрізи і короткі спідниці краще залишити для особистого часу;
- У разі наполегливості кривдника прямо говорить "ні", щоб він не сприйняв невизначеність як "зелене світло" для своїх домагань;
- Не боятися звільнень: честь і здоров'я дорожче;
- Не соромитися звернутися у кризовий центр для жінок за психологічною допомогою;
- Розповісти колегам, розраховуючи на те, що кривдник побоїться розголосу.

Звертаємося до суду

Якщо ж начальник перейшов всі допустимі норми, залишається тільки одне - захищатися через суд. При цьому необхідно знати, що в кримінальному законодавстві України немає визначення «сексуальні домагання». Втім, є стаття 154 Кримінального кодексу України «Примушування до вступу в статевий зв'язок природним або неприродним способом особою, від якої жінка або чоловік матеріально або по службі залежні». Згідно зі статтею, дане примус карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом терміном до шести місяців. Ті ж дії, суміщені з загрозою знищення, пошкодження або вилучення майна потерпілої чи її близьких родичів, або розголошення відомостей, що ганьблять її або близьких родичів - караються арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі строком до трьох років. Неоподатковуваний податком мінімум у 2009 році складає 17 грн., Так що можливий штраф буде від 17 до 850 грн.
 
Варто мати на увазі, що, згідно із законодавством, кримінальна відповідальність кривдника настає лише у випадку впливу на потерпілу з використанням службового становища. А звичайні пропозиції сексуального характеру, обіцянки посприяти у вирішенні проблем або підвищити по службі в обмін на інтимні послуги, які не супроводжуються погрозами з використанням службового положення, судом не розглядаються.

Читайте також:

 

Mojazarplata.com.ua

06.08.2009

 

Заповніть Анкету про Роботу і Зарплату
loading...
Реклама
Реклама
Реклама
Loading...
<!-- /15944428/Mojazarplata.com.ua_ua/Mojazarplata.com.ua_ua_Inarticle_Video --> <div id='div-gpt-ad-1604915830963-0'> <script> googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1604915830963-0'); }); </script> </div>