Реклама

Професія - бухгалтер

бухгалтер

Професія бухгалтера нараховує вже декілька століть - основи бухгалтерського обліку з'явилися ще у п'ятнадцятому столітті. Ще на початку двадцятого століття для якісного виконання бухгалтерської роботи цілком вистачало акуратності та уважності, а всі дії проводилися за встановленими інструкціями. З того часу вимоги до професії значно змінилися. Зараз бухгалтеру необхідний аналітичний склад розуму, знання законодавства, здатність швидко навчатись та вникати у професійні нововведення. Професія бухгалтера придбала надзвичайну суспільну значимість, оскільки від його кваліфікації істотно залежить процвітання компанії.

Рівень зарплат

Ще в 2007 році бухгалтери в Україні відносилися до розряду низькооплачуваних професій. А вже в 2008 році «подорожчали» на 25-100%. За даними порталу rabota.ua, в травні 2009 року середня зарплата бухгалтерів в Україні складала 547 у.о. При цьому середня зарплата фахівців по Києву більше ніж у два рази перевищує середню зарплату по країні і становить 1316 у.о. Для порівняння, середня зарплата бухгалтера в Дніпропетровську становить 915 у.о., у Харкові - близько 800 у.о., у Сімферополі - 724 у.о., близько 600 у.о. - В Одесі та Запоріжжі, і найменший рівень з розглянутих міст демонструють Львів і Донецьк - 567 і 511 у.о. відповідно. Але на цю зарплату можуть розраховувати, як правило, фахівці з досвідом роботи та міжнародними сертифікатами. Молодим фахівцям доводиться задовольнятися більш скромними зарплатами. Навіть у вакансіях для головних бухгалтерів іноді пропонується зарплата у 200-400 у.о., що до кризи складно було собі уявити. Хоча попит на бухгалтерів залишається стабільно високим, вимоги до фахівців зростають - тепер у багатьох компаніях знання іноземних мов і міжнародних стандартів бухобліку є обов'язковою умовою.

Базові навики та кваліфікація

В основні завдання бухгалтера входить оптимізація фінансової діяльності компанії, перевірка стану рахунків та своєчасності проведення всіх фінансових операцій. Бухгалтер займається веденням управлінського, податкового і, звичайно ж, бухгалтерського обліку. Крім цього, приймає та контролює первинну документацію, стежить за використанням фінансів компанії.

Міжнародна асоціація бухгалтерів виділяє окремий статус «професійний бухгалтер». Він включає в себе професії головного бухгалтера, аудитора, фінансового директора та податкового консультанта.

Основна вимога при прийомі на роботу - висока кваліфікація кандидата. І тут мова йде не тільки про вищу освіту. У деяких компаніях у бухгалтерів обов'язково запитують професійні міжнародні сертифікати. Їх наявність дозволяє отримувати зарплату на 10-20% більшу. Знання англійської мови на гідному рівні може підвищити зарплату вдвічі. Сертифікованих фахівців часто шукають компанії з іноземними інвестиціями або ті українські підприємства, які виходять на міжнародний фінансовий ринок.

Найбільш популярні сертифікати - АССА, CPA, CIMA, САР/CIPA та сертифікат IAB.

АССА (The Association of Chartered Certified Accountants), сертифікує фахівців з британськими і міжнародними стандартами фінансової звітності.

Інший варіант - американський сертифікат CPA (Certified Public Accountant) - сертифікат присяжного бухгалтера, тобто бухгалтера, який готує публічну звітність.

Сертифікат з управлінського обліку - CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants). Це сертифікат британської незалежної професійної організації. Особливість кваліфікації CIMA - акцент на стратегічний управлінський облік та фінансовий менеджмент.

Сертифікований міжнародний професійний бухгалтер (CIPA) - це програма сертифікації світового рівня для російськомовних професійних бухгалтерів відповідно до вимог Міжнародною федерацією бухгалтерів (МФБ).

Метою програми CIPA є підвищення якості бухгалтерської професії в декількох країнах СНД шляхом розповсюдження Міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ), Міжнародних стандартів аудиту (МСА) та дотримання професійної етики. Назва програми - це скорочення англомовної назви сертифіката САР / CIPA (САР: Certified Accounting Practitioner-Сертифікований бухгалтер-практик; CIPA: Certified International Professional Accountant-Сертифікований міжнародний професійний бухгалтер).

Останнім часом все більше відомим стає сертифікат IAB (International Association of Book-keepers) Міжнародної асоціації бухгалтерів. Book-keeper  співвідноситься з рядовим бухгалтером, можна сказати "рахівником". Тобто за кордоном такі фахівці ведуть рахунки, заповнюють облікові регістри, але фінансовою звітністю, як правило, не займаються. IAB менш престижний, ніж АССА або СРА, але зате він доступніший.

Всі ці сертифікати можливо отримати, вже маючи бухгалтерську освіту та досвід роботи. На деякі сертифікати потрібно складати іспити в Америці або Великобританії, природно, англійською мовою.

Втім, не варто переживати, якщо у вас поки що немає можливості отримати міжнародний сертифікат. Він переважно має значення для компаній з іноземним капіталом, або в тому випадку, коли ви збираєтеся працювати закордоном.

З чого почати?

Найбільш важкими вважаються банківська, будівельна і страхова сфери. Беруть туди в основному досвідчених фахівців.

Більшість же новачків влаштовується в торгово-виробничі підприємства різного профілю. Вони можуть мати справу із заводським обладнанням, ліками, книгами, продуктами харчування і т. д. - особливих відмінностей у веденні документації немає.

Без досвіду беруть, як правило, на «чорнову» роботу. Наприклад, оформляти платіжки або виконувати інші стандартні операції, що не потребують високої кваліфікації. Тому доведеться відкинути амбіції і почати з малого.

Не забувайте, що в кожній компанії, крім загальних правил, є свої особливості. Я можу показати: робіть ось так, а не інакше. І якшо бухгалтер-початківець буде дослухатися до порад старших колег, то зможе забезпечити собі швидший кар'єрний ріст.

 А що робити, коли позаду лише курси?

Існує думка про те, що курсів бухобліку недостатньо для роботи бухгалтером. Але все не так однозначно і залежить, головним чином, від учня.  Ті, хто вчаться заради папірця, наврядчи зможуть швидко знайти своє місце в професійній спільноті. А ось ті, хто дійсно прагне отримати знання, зможе використати інформацію з користю, особливо якщо і в додатковий час не полінуються відслідковувати новини професійних видань та перевіряти тексти законів.

Досвідчений бухгалтер, як і будь-який професіонал, вчиться все життя, і починає з вивчення основ. І природньо, що, чи більшу зарплату ви хочете, тим більше маєте знати в своїй сфері. А курси можуть стати гарною базою для початку кар'єри в цій сфері.

Портрет фахівця

За даними Superjob.ua, більше 85% фахівців бухгалтерської сфери мають вищу освіту, 15% володіють англійською мовою на розмовному рівні. Практично всі бухгалтери - жінки, на частку чоловіків припадає не більше 10%. А от у Європі співвідношення жінок і чоловіків на бухгалтерській посади практично однакове. Можна сказати, що чоловіків більше притягують спеціальності, близькі до бухгалтерії, - такі як фінансовий аналіз, контроль, планування. А задачі складання актів і зведення балансу залишаються у веденні жінок. Тому більшості жінок-бухгалтерів не варто побоюватися конкуренції з боку сильної статі. Ті ж бізнес-леді, які прагнуть до постійного кар'єрного росту, цілком здатні позмагатися з чоловіками. Адже в той час як збільшується число чоловіків серед бухгалтерів, стає все більше жінок на посадах фінансових директорів.

Багато фахівців у галузі бухобліку сходяться на думці, що успіх у професії залежить не стільки від якихось особливих математичних здібностей, скільки від того, щоб робота подобалася.

Задоволена своїм вибором професії Олена: «Пропрацювавши бухгалтером в банку без малого 10 років, можу сказати, що професія цікава і зовсім не така статична, як здається з боку. На ділі законодавство, що регулює банківську діяльність, змінюється досить часто. Більша частина змін впливає на бухгалтерський облік. Тому фахівцеві доводиться не тільки «тримати ніс за вітром», а й бути юристом, методологом, аналітиком і навіть трохи кадровиком. З досвіду можу сказати, що всі складні питання рано чи пізно потрапляють до бухгалтерії і в ній вирішуються. Досвічений і цілеспрямований бухгалтер може довести свою цінність і має шанси просунутися службовими сходами. Знаю чимало голів правління банків, які вийшли з бухгалтерів.»

Читайте також:

27.10.2009

Mojazarplata.com.ua

Заповніть Анкету про Роботу і Зарплату
loading...
Реклама
Реклама
Реклама
Loading...
<!-- /15944428/Mojazarplata.com.ua_ua/Mojazarplata.com.ua_ua_Inarticle_Video --> <div id='div-gpt-ad-1604915830963-0'> <script> googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1604915830963-0'); }); </script> </div>