Менеджерів з туризму іноді називають продавцями мрії, і це ім'я виправдане. Адже їхня робота - забезпечити вам комфортний відпочинок, який запам'ятається надовго, незалежно від того, хочете ви повалятися на пляжі, зануритися в екзотику, або влаштувати собі екстремальну відпустку.
З чого почати
Новачків зазвичай беруть на допомогу досвідченим менеджерам, і найчастіше доручають нескладні справи типу бронювання квитків і готелів. Напрацювавши деякий досвід, можна оформляти візові питання і займатися продажем і підбором готових турів. А досвідчений менеджер допомагає розробити індивідуальну програму. Для цього необхідно добре орієнтуватися в різних напрямках, знати особливості туристичних маршрутів, і, що важливо, - вміти зрозуміти потреби клієнта.
Чим більша компанія, тим чіткішим буде розподіл обов'язків. З іншого боку, у невеликій фірмі за рахунок поєднання різних функцій можна отримати достатній досвід, який стане в нагоді в подальшій кар'єрі.
Дві сторони медалі
На вакансії менеджерів з туризму завжди вистачає претендентів, і не тільки тому, що допомагати людям у втіленні їх мрії - приємне заняття. Окрім морального задоволення, ця робота здатна забезпечити непоганий дохід. З підвищенням кваліфікації можна перейти на посаду начальника відділу, заступника директора або директора турфірми.
Окрім цього, ця професія притягує можливістю подорожей. Для того, щоб орієнтуватися в туристичній сфері, потрібно на власному досвіді ознайомитися з особливостями турів - як в ділових поїздках, так і за пільговими путівками власної турфірми.
Але в роботі менеджера з туризму є і свої труднощі: у першу чергу це високий рівень відповідальності і стресу, адже менеджер відповідає за всі етапи відпочинку, а кінцевий результат залежить не тільки від якості його роботи, а й від багатьох зовнішніх чинників - роботи посольств, аеропортів та адміністрацій готелів. Постійно потрібно утримувати в увазі різні важливі дрібниці, прорахувати зміну часових поясів, можливі проблеми при пересадки, врахувати побажання клієнта до розміщення і багато іншого. Крім того, власний відпочинок в літні місяці, а також у травні та вересні стає майже неможливим – адже це найбільш гарячий сезон роботи туристичних компаній.
Портрет спеціаліста
Як виглядає портрет менеджера з туризму в Україні? Тут думки і роботодавців і дослідників збігаються: як правило, це жінка до 30 років з вищою освітою.
Робота в сфері туризму вважається однією з типово жіночих професій, близько 90% менеджерів з туризму - представниці слабкої статі.
Залежно від туристичної компанії і компетентності менеджера, в його посадові обов'язки може входити дуже широкий спектр діяльності: від прийняття клієнтських заявок і внесення їх до бази даних до розробки індивідуальних турів. Конкуренція на ринку немаленька, а число популярних туристичних напрямків обмежене, і в різних фірмах часто пропонують однотипні тури. У цих умовах успішність компанії залежить від того, наскільки менеджер з туризму зможе переконати клієнта вибрати саме їх пропозицію.
«Звичайно, робота цікава, але цим треба «хворіти», - говорить менеджер з туризму Наталя, яка працює в цій сфері вже три роки. - Бувають і періоди затишшя, коли клієнтів майже немає, і затримки на роботі, коли треба прийняти важливий дзвінок. Менеджер з туризму відповідає за всі етапи відпочинку, тому йому потрібна чимала витримка і терпіння - адже ситуації бувають різні, а вирішувати поточні питання часто доводиться з іншої країни. Часом туристи навіть сняться. Так що, на мій погляд, стійкість до стресу та вміння спілкуватися з різними людьми - основні навички для цієї професії. Мабуть, така робота сподобається людям, які люблять екстремальні види спорту.»
Скільки платять?
Минулого року ті, хто тільки починали свою кар’єру менеджерів з туризму могли розраховувати на зарплату в 150-300 у.о., а їх більш досвідчені колеги - на суму близько 500-800 у.о. До ставки додавався відсоток від проданих турів - близько десяти відсотків від прибутку компанії. Максимальні зарплати в цій сфері досягали 1500 у.о.
Природно, що зарплати співробітників туристичного бізнесу напряму пов'язані із зарплатами всіх громадян країни. Зараз скорочення доходів українців призвело до того, що деякі з тих, хто раніше регулярно подорожував за кордон, зараз не мають можливості витрачати гроші на відпочинок. Тим не менше, туристична галузь залишилася порівняно стабільною навіть в період кризи. У Державній службі туризму кажуть, що кількість туристичних агентств за останній рік тільки збільшилася. Але й офіційні особи не заперечують, що різка зміна курсу валют сильно вдарило по тим турфірмам, які активно співпрацюють з закордонними компаніями.
Ситуація сьогодні
Попит на менеджерів з туризму не впав, але вимоги до кандидатів значно посилилися. По-перше, багато компаній перейшли виключно на процентну оплату. Роботодавці вважають, що, чим більш компетентний співробітник, тим легше йому буде заробити гідну суму. По-друге, практично скрізь обов'язковий досвід роботи, знання туристичних напрямків, іноземна мова і власна клієнтська база.
Звичайно, є компанії, які навіть під час кризи готові брати на роботу ініціативних співробітників без досвіду і навчати їх з розрахунком на створення міцної команди, але такий варіант скоріше щасливий виняток із правил.
23.10.2009
Читайте також: