Реклама

Професія - програміст

програміст

ІТ-фахівці входять в першу трійку найбільш актуальних професій в Україні. На доходи вони теж не скаржаться - середня зарплата програміста по Україні в травні 2009 року становила близько 600 доларів, середня зарплата WEB-фахівців - близько 550 доларів.

У ІТ-фахівців досить широкий профіль діяльності: веб-програмування, програмування 1С, системне адміністрування. У цій професії не обійтися без вищої освіти і знання англійської мови - в основному технічної. Але значна частина знань приходить тільки разом з практичним досвідом. 


Програміст - жіноча професія?

 

У ґендерному співвідношенні на даний момент сфера ІТ вважається переважно чоловічою. Незважаючи на те, що спеціальність «програмування» отримують 30-40% дівчат, дуже мало хто згодом вибирає роботу за своєю спеціальністю. За даними рекрутингових агентств, серед їхніх клієнтів відсоток жінок зі спеціальністю комп'ютерні науки - 5,5%, ІТ - 12,8%, технічні спеціальності (інженери) - 11,3%, телекомунікації - 13,8%. А з тих жінок, які замислюються про зміну сфери діяльності, технічну спеціальність не вибирає навіть 1%.

Така ситуація характерна не тільки для України, з тими ж проблемами стикаються в Європі та Америці. І є досить вагомі причини для невеликої кількості жінок серед програмістів.

Одна з них - суспільні стереотипи. З дитинства прищеплюється думка, що комп'ютер більше підходить хлопцям, а дівчаткам достатньо лише мінімальних навиків користувача. Це саме послання транслюється в ЗМІ - в рекламі технічних новинок персонажем обов'язково буде чоловік. Хоча ні жіночий склад розуму, ні «жіноча логіка» не є перешкодою для роботи в технічній галузі. Про це говорить хоча б той факт, що першим у світі програмістом була саме жінка. Проте, мало хто з батьків захоче записати доньку до комп'ютерного гуртка, віддаючи перевагу більш традиційним заняттям.

Звичайно, жінки в ІТ-бізнесі теж працюють. Проте їх небагато, і вони зазвичай займають менш престижні посади. Багато випускниць технічних факультетів вважають за краще йти на посади секретарів і офіс-менеджерів, часто через те, що недостатньо в собі впевнені і не хочуть стикатися з дискримінацією, постійно доводячи, що їх компетентність не менша, ніж у чоловіків.

Крім відсутності суспільної підтримки, є ще декілька об'єктивних мінусів, які впливають на вибір жінками цієї сфери діяльності.

 

Особливості професії

 

Престижність роботи ІТ-фахівців стала підвищуватися одночасно з розвитком в Україні компаній, які співпрацюють з іноземними замовниками. Там пропонують гарну оплату, але також жорсткий режим праці. За рахунок різниці часових поясів робочі проблеми іноді доводиться вирішувати в надурочний час, а завантаженість зазвичай дуже висока. Такий робочий графік створює поширену думку, що гарному програмісту тільки заважають інші інтереси. Для родини в такому розкладі часу майже не лишається.

У нашому суспільстві чоловік може з легкістю змістити свої основні інтереси у бік роботи і кар'єри, і це не буде вважатися перешкодою для його реалізації. У той же час жінка, що вибирає роботу за рахунок сім'ї, сприймається як недостатньо успішна. Баланс між роботою та особистим життям для жінки більш важливий, їй хочеться бути не тільки гарним фахівцем, але і мати досить часу для своєї родини. Тому, незважаючи на високий дохід, не всі готові йти на жертви заради кар'єрної реалізації. Крім усього іншого, в чоловічих колективах переважає поблажливе ставлення до жінок, які нібито займаються невідповідною ним справою. А жінок-колег, які могли б допомогти і підтримати, знайти дуже важко.

Це підтверджує і Ірина, системний адміністратор: «Я змінила кілька компаній, перш ніж знайшла таку, де до мене ставляться як до фахівця, а не як до прикраси офісу. Правда тут весь керуючий персонал - іноземці. До цього я постійно відчувала зневажливе ставлення до себе як до фахівця: колеги-чоловіки і керівники-чоловіки постійно «тикали мене носом» і демонстрували свою професійну перевагу, навіть якщо це було не так. Я відчула на собі, що мені, як жінці, потрібно працювати вдвічі більше, ніж чоловікові, для досягнення тих же сходинок кар'єри та зарплати ...»

Ситуація сьогодні

Затребуваність ІТ-фахівців зберігається і під час кризи. Зростання вакансій для цих працівників у травні поточного року склав приблизно 15-20%. Зокрема, багато вакансії призначені для веб-дизайнерів і програмістів С + +, IT-директорів і керівників IT-відділів. При цьому тільки 6% вакансій для програмістів пропонують зарплату 200-400 доларів. Найчастіше зарплата програміста виявляється в діапазоні 600 доларів і вище (у 84% вакансій в лютому і в 78% вакансій у травні 2009).

Всупереч сформованим стереотипам, жінкам варто звернути увагу на ІТ-сферу: багато дослідників вважають, що саме зростання числа жінок в комп'ютерних спеціальностях може допомогти у подоланні кризи сучасної програмної індустрії.

23.10.2009

Читайте також:

Mojazarplata.com.ua

Заповніть Анкету про Роботу і Зарплату
loading...
Реклама
Реклама
Реклама
Loading...
<!-- /15944428/Mojazarplata.com.ua_ua/Mojazarplata.com.ua_ua_Inarticle_Video --> <div id='div-gpt-ad-1604915830963-0'> <script> googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1604915830963-0'); }); </script> </div>