Реклама

Від чого залежить ваша майбутня пенсія?

Трудові та соціальні пенсії, пенсії за вислугу років - від чого вони залежать і як отримати високу пенсію.
пенсія

Які бувають пенсії, як вони нараховуються і які документи потрібні для їх призначення?

Розмір щомісячної пенсії залежить від трудового стажу, заробітку, умов праці. Пенсії бувають трудові й соціальні, причому найвищі – ті, які отримуються за вислугу років на держслужбі.

 

Діюче законодавство відносить до трудових пенсій наступні:

1. за віком;

2. по інвалідності;

3. у випадку втрати годувальника;

4. за вислугою років.

 

Пенсія за віком

Право на пенсію за віком мають: чоловіки – при досягненні 60-ти років зі стажем роботи не менше 25 років і жінки – при досягненні 55-ти років і стажем роботи не менше 20 років. Величина пенсійних виплат розрізняється в залежності від умов праці, тривалості трудового стажу і спеціальних юридичних обґрунтувань. На сьогоднішній день мінімальна пенсія по вислузі років становить 558 гривень.

Призначення пенсій і порядок розрахунку і перерозрахунку розміру пенсій здійснюється згідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.08.2003р. № 1058-IV.

Пенсії нараховуються у відсотках до середньомісячного заробітку. Середньомісячний фактичний заробіток для цього береться, приймаючи до уваги зарплату (чи дохід) людини за будь-які 60 місяців підряд до 1 липня 2000 року. При призначенні пенсії приймається до розрахунку «скоригований заробіток», вирахуваний по формулі:

фактична зарплата пенсіонера/середня зарплата по країні

Пенсія по інвалідності

Даний вид пенсії регламентується Законом «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» а також інструкцією «Про встановлення груп інвалідності». В залежності від ступеню втрати працездатності інвалідність диференціюється на три групи: І, ІІ, ІІІ.

Існують два види пенсії по інвалідності в залежності від причин інвалідності: внаслідок  трудового каліцтва або професійного захворювання і внаслідок загального захворювання (у т.ч. інвалідність з дитинства).

Пенсія у випадку втрати годувальника

Під терміном «втрата годувальника» розуміється смерть, зникнення безвісти, завірені в установленому порядку РАГСом, судом або іншими органами. Дане поняття було введене у зв’язку з необхідністю забезпечити  непрацездатних членів родини, які знаходились під опікою загиблого (зниклого).  Така пенсія призначається у розмірах, співвіднесених з зарплатою годувальника.

Пенсія за вислугою років

Така пенсія представляє собою щомісячні виплати з Пенсійного фонду, які назначаються у розмірі, співвідносному з попереднім заробітком, особам, які мають встановлений законом спеціальний стаж. Дані категорії громадян визначені у  ст.54 і 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення

- військовослужбовці, службовці й співробітники органів внутрішніх справ;

- працівники громадянської авіації;

- держслужбовці, судді, працівники прокуратури й митних органів;

- деякі інші категорії, у т.ч. вчені.

Пенсія за вислугою років не може бути менша за мінімальний розмір пенсії, встановлений законодавством. При цьому максимальний розмір даної пенсії не встановлений, внаслідок чого саме такі пенсіонери є найбільш «високооплачуваними» в Україні – розмір їх пенсії може сягати 15 тисяч гривень і вище.

Порядок нарахування трудових пенсій

Трудові пенсії нараховуються з середньомісячного заробітку. Якщо з яких-небудь причин пенсія не може бути встановлена з заробітку, вона встановлюється в мінімальному розмірі. Перерахунок розміру пенсії може бути виконаний кожні два роки при умові, що зарплата пенсіонера на протязі цих двох років  була вища, ніж та, на основі якої розрахована його пенсія. Громадянам, що виїхали на постійне місце проживання за кордон, пенсії не призначаються, окрім випадків добровільного підписання контракту з Пенсійним фондом України.

Черговість виплати пенсій, передбачена законодавством:

1. Інваліди війни.

2. Учасники бойових дій.

3. Члени родин загиблих військовослужбовців.

4. Одержувачі пенсії в зв’язку зі втратою годувальника й інваліди.

5. Непрацюючі пенсіонери по віку.

6. Працюючі пенсіонери.

Соціальна пенсія

Дана пенсія виплачується непрацюючим і непрацездатним громадянам, які не мають права на трудову пенсію. До неї відносять інвалідність усіх груп, в т.ч. інвалідність з дитинства. Розмір таких пенсій диференційований: від 30% до 200% мінімальної пенсії по віку.  Соціальні пенсії в розмірі 30% від мінімальної по віку призначають чоловікам і жінкам, які досягли пенсійного віку, але з поважних причин не мають права на трудову пенсію. Інваліди ІІІ групи мають право на пенсію у розмірі 50% від мінімальної по віку.

Перелік документів, необхідних для призначення пенсії:

- заява про призначення пенсії;

- трудова книжка чи довідка з місця роботи;

- довідка про заробіток за період трудової діяльності, з якого нараховується розмір пенсії;

- копії свідоцтв про народження дітей;

- свідоцтво органа РАГСу про смерть годувальника та інші необхідні документи.

Фото: Аргументы и факты

 

Читайте також:

Мojazarplata.com.ua

04.08.2009

Заповніть Анкету про Роботу і Зарплату
loading...
Реклама
Реклама
Реклама
Loading...
<!-- /15944428/Mojazarplata.com.ua_ua/Mojazarplata.com.ua_ua_Inarticle_Video --> <div id='div-gpt-ad-1604915830963-0'> <script> googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1604915830963-0'); }); </script> </div>